Czy kupowanie używanych maszyn CNC to dobry pomysł?

0
177

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zakup używanych maszyn CNC. Niektórzy jednak mają obawy przed podjęciem takiej decyzji. Z reguły dotyczą one tego czy używany sprzęt nie będzie zbyt wyeksploatowany. Czy zatem warto postawić na oszczędność w postaci zakupu używanych obrabiarek CNC? Plusy i minusy takiego rozwiązania przedstawiamy w niniejszym artykule. Poza tym, w pigułce opisujemy na co warto zwrócić uwagę wybierając maszynę CNC.

Plusy i minusy kupowania używanych maszyn CNC

Niewątpliwie argumentem przemawiającym za zakupem używanego sprzętu jest niższa cena. Używany sprzęt tego typu jest tańszy nawet od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Z drugiej strony, za zakupem nowego urządzenia przemawia gwarancja producenta oraz fakt, że nieużywana powinna posłużyć nieco dłużej. Mimo to, zakup używanej maszyny cnc wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, gdyż różnica w cenie jest zdecydowanie wyraźna a awaryjność tego typu urządzeń nie jest wyjątkowo problematyczna. W praktyce kilkuletnia maszyna może działać bezawaryjnie przez długie lata lub nawet dekady.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając używaną maszynę CNC?

Nie da się ukryć, że kupując używany sprzęt musimy przykuć wyjątkową uwagę do tego, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny. Rzetelnie przeprowadzony przegląd to podstawa. Ewentualne usterki lub zbyt mocno wyeksploatowane podzespoły mogą sprawić, że ewentualna naprawa będzie na tyle kosztowna, że przewyższy koszt zakupu kolejnej maszyn. Naszym zdaniem dodatkowo warto się zorientować czy na rynku dostępne są części zamienne do wybranego modelu maszyny. Nawet jeśli urządzenie jest w bardzo dobrym stanie technicznym to warto wziąć to pod uwagę w razie przyszłych ewentualnych napraw. Aspekt ten jest o tyle istotny, że na rynku wciąż działa wiele 15-20 letnich obrabiarek CNC, których serwisowanie może być nieco trudniejsze w porównaniu do nowszych maszyn tego typu.

Poza tym, warto zwrócić uwagę czy maszyna ma oznaczenie CE. Dodatkowo, jeśli to możliwe, to warto zapytać się sprzedawcy czy można przetestować urządzenie oraz czy można otrzymać gwarancje rozruchową.

Podsumowując, wiele przedsiębiorstw stawia na używane maszyny do obróbki CNC, gdyż maszyna tego typu może działać bezawaryjnie przez wiele lat. Jest to bardzo dobry sposób na optymalizacje kosztów bez jednoczesnego przechodzenia na kompromisy w kwestii jakości, gdyż wiele używanych obrabiarek CNC jakością pracy nie odbiega od urządzeń prosto od producenta.