Strona głównaBudownictwoPellet – postaw na ekologie i innowacyjność

Pellet – postaw na ekologie i innowacyjność

Głównym celem ogrzewania jest nie tylko uzyskanie pożądanej temperatury, ale również oszczędność. Oszczędność nie tylko własnych pieniędzy, ale również naturalnych zasobów. Opalanie pelletem spełnia oba te kryteria.

Pellet to innowacyjny, tani i niewyczerpalny sposób ogrzewania

Pellet jest bardzo efektywnym źródłem ciepła. Wykorzystanie energii spalania tego paliwa do celów grzewczych jest coraz bardziej popularne i uzasadnione z ekonomicznego i technologicznego punktu widzenia. Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych i wydajnych urządzeń do spalania pelletu. Urządzenie z łatwością przystosujesz do swojej instalacji i systemu kominowego

Zużycie pelletu – czy to się opłaca?

Przed wyborem odpowiedniego urządzenia warto wcześniej policzyć przyszłe zużycie pelletu i sprawdzić w jakim stopniu to opłacalny sposób.

Zużycie pelletu jest zależne od kilku czynników:

  • typ instalacji
  • kubatura domu
  • izolacja domu
  • oczekiwana temperatura

Zużycie pelletu zależy od typu instalacji. Jeśli będziesz posiadał takie urządzenie jak nagrzewnica, będziesz potrzebował dużo mniej pelletu niż w przypadku instalacji wodnej. Szacunkowo instalacja wodna przy takich samych pozostałych współczynnikach zużywa średnio dwa razy więcej opału.

Przy obliczaniu zużycia pelletu warto zwrócić uwagę na kubaturę budynku. Im większy dom tym zużycie materiału będzie większe.

Duże znaczenie ma również izolacja termiczna domu. Dom ocieplony będzie skutecznie ocieplany. Najmniej pelletu zużyjemy w budynku energooszczędnym. 

Przed wyborem odpowiedniego urządzenia warto zasięgnąć pomocy specjalisty, który przygotuje audyt, na podstawie którego będziesz dokładnie wiedział, jakie będzie zużycie pelletu.

Wydajność pelletu na tle innych materiałów opałowych

Szukając taniego paliwa, nie sugeruj się ceną za kilogram czy litr, ale za jednostkę energetyczną, czyli na przykład za MJ (megadżul). 

Jednym z materiałów opałowych konkurujących z pelletem jest brykiet drzewny.  Są to sprasowane trociny. Wartość opałowa brykietu to około 17 MJ/kg. Brykiet jest o około 5 proc. droższy od pelletu. Innym, ale już bardziej tradycyjnym materiałem opałowym jest ekogroszek. Wytworzony z węgla opał cechuje mniejsza zawartość substancji niepalnych. Wartość opałowa ekogroszku to około 24 MJ/kg. Ekogroszek jest o około 15% tańszy od pelletu. Popularny kiedyś olej opałowy ma wartość opałową na poziomie 37 MJ/kg, ale jego cena jest blisko dwukrotnie wyższa od pelletu. 

Wartość opałowa pelletu to około 20 MJ/kg. To dużo mniej od oleju, ale cenowo zdecydowanie z nim wygrywa.

Więcej na temat systemów kominowych i szeroko pojętego ogrzewania budynków można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/kominy-czestochowa/ 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne