Strona głównaMaszyny budowlaneUrządzenia i maszyny usprawniające procesy logistyczne

Urządzenia i maszyny usprawniające procesy logistyczne

Konieczność przemieszczania ciężkich ładunków występuje w wielu branżach. Boryka się z nią branża budowlana, górnicza, a przede wszystkim logistyczna. Aby zapewnić płynność i odpowiednie tempo pracy, zakłady muszą decydować się na wykorzystanie zróżnicowanych urządzeń dźwignicowych. Jednym z nich są wciągniki elektryczne. Co powinieneś o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na uzupełnienie parku maszynowego swojej firmy?

Do czego wykorzystuje się wciągniki elektryczne?

Wciągnik elektryczny służy do transportu bliskiego zasięgu. Ze względu na kompaktowe wymiary łatwo go przemieścić w inne miejsce. Korzystanie z wciągników zapewnia komfort i optymalne tempo pracy przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa osób obsługujących transport ładunku.

W zależności od tego, z jakiego materiału zostało wykonane cięgno, wyróżnia się wciągniki elektryczne:

  • linowe,
  • łańcuchowe.

Konstrukcja wciągnika elektrycznego (a zwłaszcza rodzaj zastosowanej zawiesi i elementów chwytnych) powinna być zawsze dostosowana do rodzaju, gabarytów i ciężaru przenoszonego ładunku.

Im materiał jest bardziej wrażliwy, tym płynniejszą pracę i lepsze zabezpieczenia powinien zapewniać sprzęt. Eliminacja drgań i szarpnięć jest ważna zwłaszcza w przypadku przenoszenia wyrobów szklanych, ceramicznych lub wykonanych z tworzyw sztucznych.

Uwaga! Nie należy mylić wciągników z wciągarkami. Choć oba rodzaje maszyn są tzw. dźwignicami prostymi, wciągniki przemieszczają ładunki w pionie, podczas gdy wciągarki operują zarówno w pionie, jak i w płaszczyźnie poziomej.

Czym różnią się wciągniki elektryczne łańcuchowe od linowych

Wciągniki wykorzystujące łańcuch używa się do przemieszczania ładunków bezpośrednio na miejscach pracy. Zazwyczaj ich maksymalny udźwig nie przekracza kilku ton, a znacznie częściej można spotkać maszyny operujące w zakresie od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów.

To tańsza alternatywa dla wciągników linowych, która może być wykorzystywana do pracy w trudnych warunkach oraz wykonywania precyzyjnych prac i manipulacji ładunkiem. Najczęściej stosuje się je w logistyce – stanowią element suwnic oraz zespołów torów jezdnych.

Wciągniki elektryczne linowe przeznaczone są do pracy z ładunkami, których waga często przekracza kilkanaście ton. Dwuszynowe modele są w stanie poradzić sobie nawet z ciężarem o wadze ponad 100 ton. W ich konstrukcji często stosuje się przetwornice częstotliwości, które zmniejszają wahania przenoszonych ciężarów. Znajdziesz je głównie w przemyśle budowlanym, stoczniowym czy górnictwie.

miejsce na foto1

Na co zwrócić uwagę wybierając wciągnik elektryczny?

Aby zapewnić maksymalną efektywność maszyny, warto wybrać model, który gwarantuje udźwig przekraczający przynajmniej o kilkanaście procent ciężar nominalny przenoszonych warunków. W ten sposób zyskujesz pewność, że sprzęt będzie mógł pracować bezawaryjnie w pełnym zakresie ruchu.

Warto też uwzględnić kilkuletnie perspektywy rozwoju firmy tak, abyś, w miarę jak prowadzisz działalność na coraz większą skalę, nie musiał zbyt często ponosić kosztów związanych z modernizacją linii produkcyjnej.

Wybierając do swojej firmy wciągniki elektryczne, zwróć uwagę na dopuszczalne obciążenie pracą. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą prędkością podnoszenia, maksymalną wysokością oraz ilość dopuszczalnych cykli pracy w ciągu godziny. Wybierz maszyny, które gwarantują choćby niewielki zapas.

Zawsze może się zdarzyć, że dostaniesz zupełnie dodatkowe zamówienie lub kontrahent zażyczy sobie dostarczenia jeszcze jednej partii towaru. Bądź przygotowany, że urządzenia dźwigowe okresowo muszą pracować ciężej, niż wynikałoby to z przewidywanego, dobowego cyklu pracy.

Postaw na ponadprzeciętną wytrzymałość i bezpieczeństwo

Jeżeli szukasz niezawodnego wciągnika elektrycznego, rozważ zakup modelu EXN marki Konecranes. Sprzęt posiada liczne certyfikaty, które świadczą o bezpieczeństwie pracy (m.in. ATEX, CSA czy IECEX).

Prosty w obsłudze interface pozwala skupić się wyłącznie na zadaniu, a zastosowane technologie zwiększają precyzję manipulowania ładunkiem.

Wciągnik EXN występuje w kilku wersjach: stacjonarnych, z podwieszanym hakiem, z wózkiem pchanym lub napędem elektrycznym. Z łatwością dopasujesz go do swoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz na stronie.

Rozwijaj swoją firmę razem z profesjonalistami z Konecranes. Bądź spokojny o swój sukces!


________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne