Kluczowe normy bezpieczeństwa
Budowa hali magazynowej o konstrukcji stalowej wymaga przede wszystkim opracowania projektu budowlanego i wykonawczego. Ich przygotowaniem zajmują się doświadczeni architekci, którzy muszą dbać o zgodność wszystkich prac z obowiązującymi normami i wymaganiami. Do najważniejszych należą przepisy Prawa budowlanego, a także rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych budynków oraz ich usytuowania. Zapisy w nich obecne ustalają reguły bezpieczeństwa budowy i użytkowania takich obiektów, a także szczegóły związane z ich oddziaływaniem na istniejąc infrastrukturę. Nie bez znaczenia przy budowie hali stalowej pozostają też normy konstrukcyjne. Zgodnie z polskim prawem obowiązują Polskie Normy, a także Normy Europejskie – czyli tzw. Eurokody. Te ostatnie dotyczą m.in. podstaw projektowania konstrukcji stalowych.
Bezpieczeństwo konstrukcji stalowej
Producent hal magazynowych ze stali musi bazować na konkretnych założeniach i rozwiązaniach materiałowych czy konstrukcyjnych. Aby budowa i eksploatacja obiekt przebiegały bezpiecznie, wszyscy wykonawcy muszą ściśle stosować się do ustaleń zawartych w projekcie. Dokumentacja ta powinna być jednoznaczna, precyzyjna i zrozumiała również dla zarządców i właścicieli planowanej hali. Wszelkie błędy wykonawcze przy budowie mogą stanowić poważny problem z funkcjonowaniem obiektu, a także doprowadzić do jego zniszczeń. Wykonawcy muszą stosować się przede wszystkim do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także indywidualnych ustaleń kierownika budowy. Zarządca gotowego obiektu odpowiada natomiast za utrzymanie go w należytym stanie technicznym, przeprowadzanie okresowych przeglądów oraz przestrzeganie deklaracji związanych ze składowaniem materiałów, zastosowaniem instalacji czy obsługą linii technologicznych i produkcyjnych.
miejsce na foto1
Kompleksowe monitorowanie
Hale magazynowe ze stali muszą być nieustannie monitorowane, zwłaszcza pod kątem obciążeń oddziałujących na konstrukcję. Dotyczy to chociażby grubości i ciężaru pokrywy śnieżnej na dachu, a także wszelkich dodatkowych obciążeń statycznych obiektu. Dobre praktyki projektowe mogą w tym ostatnim przypadku pomóc w przyjmowaniu obciążeń wyższych, niż określone i przypisane do konkretnej strefy klimatycznej. Wszystkie działania mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku, a także samą jego strukturę. Aby hala magazynowa została wykonana w pełni bezpiecznie, warto powierzyć jej budowę specjalistom. Usługi w tym zakresie oferuje firma GLOB-STAL, a na stronie internetowej https://glob-stal.pl/hale-stalowe/magazynowe można zapoznać się ze szczegółami oferty.
Stabilna i skuteczne eksploatacja
Bezpiecznie wykonana hala stalowa powinna zapewniać optymalną ochronę zdrowia i życia osób, które w niej przebywają. Obiekty spełniające takie wymagania charakteryzują się przede wszystkim właściwą odpornością ogniową, a także posiadają usprawnienia gwarantujące szybką ewakuację pracowników w razie pożaru. Hala powinna też dysponować odpowiednimi zabezpieczeniami przed zadymieniem. Nie bez znaczenia pozostają specjalnie dobrane warunki cieplne, akustyczne i wilgotnościowe. Bezpieczeństwo i jakość konstrukcji stalowej w znacznym stopniu zależą od poziomu wiedzy, świadomości i odpowiedzialności poszczególnych uczestników procesu budowlanego. Hale powinny być też wnoszone w obszarach poddanych dokładnym analizom terenowym, szczególnie pod kątem zgodności z Polskimi Normami Norm PN-EN 1991-1-3 oraz 1991-1-4.