Bezpieczna i efektywna eksploatacja maszyny w okresie zimowym

0
1046

Zima to szczególna pora, do której trzeba się przygotować. Również o wszelkiego rodzaju maszyny budowlane, rolnicze, służące do transportu, trzeba odpowiednio zadbać, aby w okresie chłodów i mrozu mogły efektywnie pracować i nie ulegały awariom. Również sposób ich eksploatacji należy dostosować do trudnych warunków. W jaki sposób zadbać o maszyny zimą?

Przygotowanie maszyny do efektywnej pracy zimą

Przed zimą należy zadbać o układ chłodzenia, wymienić płyn chłodniczy. Jeżeli braki uzupełniane są zwykłą wodą, układ może zamarznąć. Wymienić warto także materiały eksploatacyjne do maszyn: filtr paliwa, filtr powietrza, filtr oleju i olej silnikowy. Jeżeli pierwsze przymrozki zaskoczą maszynę pracującą przy niskim poziomie oleju, łatwo może dojść do awarii. Dokładnie skontrolować trzeba także układ hydrauliczny i układ centralnego smarowania. Bardzo ważny jest również sprawny akumulator, układ zapłonowy oraz układ elektryczny i elektroniczny. Mając na uwadze komfort pracy operatora, należy sprawdzić także stan nagrzewnicy w kabinie.

W czasie przeglądu mechanik przetestuje oświetlenie, które jest bardzo istotne zimą, gdy wcześnie zapada zmrok. Słaba moc żarówek w lampach stwarza niebezpieczeństwo i może być przyczyną wypadków przy pracy. Poza tym odpowiednie światło ułatwia pracę, dzięki czemu staje się ona bardziej efektywna.

Częściej sprawdzajmy stan techniczny maszyn

W warunkach zimowych, w czasie niskich a nawet ujemnych temperatur, zarówno operator jak i serwisant powinni zwracać szczególną uwagę na stan techniczny maszyny. Jej eksploatacja musi przebiegać nieco ostrożniej. Bardzo dużo zależy od pracownika, który powinien bacznie obserwować jej stan techniczny. Jeżeli podejrzewa jakąś usterkę, nie powinien jej lekceważyć w danym momencie. Eksploatacja maszyny, która nie do końca jest sprawna, może spowodować powstanie groźnej awarii na dłuższy czas wyłączającej sprzęt z użytku.

Eliminacja zagrożeń na placu budowy

Zimą niebezpieczeństwo zarówno dla pracowników jak i eksploatowanych maszyn stwarzają czynniki takie jak mróz, śnieg, lód, szron albo szadź. Osoby organizujące pracę na budowie zobowiązane są do ich eliminacji bądź ograniczenia. Takie wyzwanie wymaga od kierowników dodatkowej wiedzy.

Zgodnie z przepisami, do prac budowlanych i montażowych przy temperaturach poniżej 0°C do -15°C, można zatrudnić tylko pracowników przeszkolonych w kwestii właściwego stosowania technologii w warunkach zimowych oraz zapoznanych z zasadami bezpieczeństwa wykonywania prac w okresie zimowym. Natomiast przy temperaturze poniżej -15°C, zaleca się całkowite wstrzymanie czynności na zewnątrz.