Co powinno charakteryzować nowoczesną halę produkcyjną?

0
100
Hale produkcyjne to niezbędny element infrastruktury w wielu gałęziach przemysłu. Dzisiaj wykonuje się je niemal wyłącznie z lekkiej i wytrzymałej stali. Korzysta z nich m.in. sektor budowlany, TSL, hutniczy, rolniczy i automotive. Od prawidłowego zaprojektowania hali może zależeć nie tylko produktywność przedsiębiorstwa oraz jakość świadczonych usług, ale przede wszystkim komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników. Czym powinna wyróżniać się nowoczesna hala produkcyjna?

Z jakich etapów składa się budowa hal przemysłowych ze stali?

Choć stawianie stalowych hal produkcyjnych i przemysłowych jest znacznie szybsze, tańsze i prostsze od wznoszenia konstrukcji murowanych, nadal składa się on z dwóch podstawowych etapów – projektowania oraz budowania.

Już na etapie projektowania należy ustalić takie parametry, jak kubatura budynku, sposób jego posadowienia na gruncie oraz zastosowane technologie i materiały elementów nośnych. Może się okazać, że przed rozpoczęciem zasadniczych prac budowlanych konieczne będzie wykonanie wstępnych robót ziemnych. Pozwolą one na ustabilizowanie konstrukcji i zapobiegnięcie zmianom strukturalnym, które mogłyby pojawiać się pod wpływem wadliwie rozłożonych sił i naprężeń.

Podczas projektowania należy uwzględnić m.in. takie kwestie, jak ilość kondygnacji, gęstość obciążenia, zagrożenie wybuchem oraz wielkość i rozmieszczenie pomieszczeń, nie tylko tych przeznaczonych do pracy, ale również socjalnych. Dlatego dobór komponentów warto zostawić profesjonalistom.

Właściwa budowa hal produkcyjnych wykonanych ze stali przebiega szybko i sprawnie. W przeciwieństwie do zabudowań murowanych nie ma potrzeby wykorzystywania wieloosobowej ekipy i ciężkiego sprzętu. Gotowe prefabrykaty po prostu łączy się ze sobą, a hala jest od razu gotowa do użytku. To nie tylko znaczna oszczędność czasu i funduszy, ale też lepsze planowanie biznesowe – firma nie musi czekać tygodniami na finalizację poszczególnych procesów budowlanych, aby rozpocząć lub poszerzyć działalność.

Zgodność z przepisami BHP i PPOŻ

Nowoczesna hala produkcyjna to nie tylko hangary wypełnione maszynami, ale również rozbudowana i sprawna instalacji przeciwpożarowa oraz rozkład przestrzeni i korytarzy, które zapewniają możliwość przeprowadzenia szybkiej ewakuacji w razie stanu zagrożenia życia.

Obowiązujące przepisy w zakresie budynków przemysłowych wielkokubaturowych wymuszają stosowanie rozwiązań o określonej odporności na ogień, a także komponentów zapewniających izolacyjność termiczną i akustyczną. Wszystko to sprawia, że prace przebiegają szybciej, a pracownicy pracują chętniej. Zapewnienie zgodności z przepisami gwarantuje również pozytywny wynik kontroli prowadzonej przez PIP. To z kolei oznacza dla pracodawcy mniejsze ryzyko kar i brak komplikacji z wdrażaniem zaleceń pokontrolnych.

W co można wyposażyć nowoczesną halę produkcyjną?

W zależności od przeznaczenia hali produkcyjnej można wyposażyć ją w szereg dodatkowych modułów. Dla przykładu w branży TSL oraz spożywczej stosuje się śluzy i luki, które umożliwiają sprawne rozładowywanie dostaw. W przemyśle maszynowym kluczowe mogą okazać się systemy tryskaczowe, oddymiania, moduły HVAC i inne systemy, które pozwalają szybkie oczyszczenie powietrza ze szkodliwych związków. Kiedy liczy się precyzja ważne będzie dodatkowe doświetlenie oraz przestronne okna.

Wszystkie elementy dodatkowe podnoszą cenę hali produkcyjnej, ale też pozwalają w większym stopniu wykorzystać jej potencjał. Dobrym pomysłem jest planowanie wyposażenia hali z wyprzedzeniem. Może się okazać, że niektóre etapy prac (np. ocieplenie ścian lub dachu) będą wymagały ingerencji w konstrukcję nośną hali i wymuszą przerwę w działalności firmy.

Jak wybierać partnera do współpracy przy wznoszeniu konstrukcji stalowych?

Firmy, które chcą rozbudować lub zmodernizować swoją infrastrukturę i szukają sprawdzonego kontrahenta, powinny skorzystać z oferty Borgi. Firma ma kilkadziesiąt lat doświadczenia w projektowaniu i wznoszeniu hal stalowych dla wielu branży przemysłu. Brak pośredników oraz bezpośredni nadzór nad każdym etapem budowy sprawia, że wszystkie prace realizowane przez firmę Borga wykonywane są terminowo, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły oraz z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta.

Jeśli potrzebujesz nowoczesnych hal produkcyjnych, ale nie chcesz zajmować się każdym etapem prac samodzielnie i martwić o wynik inwestycji sprawdź ofertę od Borgi: https://www.borga.pl/hale-stalowe/przemysl/hale_produkcyjne/, i powierz zadanie profesjonalistom.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.