Strona głównaUncategorizedCo warto wiedzieć o systemach wentylacyjnych?

Co warto wiedzieć o systemach wentylacyjnych?

W tym krótkim artykule przedstawiamy, dlaczego systemy wentylacyjne są koniecznością. Odpowiadamy, dlaczego niemal każdy budynek musi być wyposażony w prawidłowo wykonaną wentylację.

Dlaczego prawidłowa wentylacja w budynku jest bardzo ważna?

Zadaniem wentylacji jest utrzymanie komfortu wewnątrz budynku poprzez wymianę powietrza. Nieprawidłowa wentylacja wpływa na zdrowie mieszkańców oraz na kondycje utrzymania budynku. Brak cyrkulacji powietrza sprzyja wilgoci oraz rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach. Ponadto, można poprzez zbyt dużą wilgoć można odnotować pęcznienie mebli oraz innych drewnianych elementów.

Zbyt wysoka wilgoć to problem, który uszkadza budynek i jednocześnie nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia mieszkańców. W efekcie mogą się pojawić choroby dotyczące dróg oddechowych, kaszel, alergie, ból głowy lub ból mięśni.

Poza takimi kwestiami jak utrzymanie budynku w dobrej kondycji oraz dbałość o zdrowie domowników, wentylacja w budynku jest wymagana przez prawo. W efekcie system wentylacyjny jest zamontowany niemal w każdym budynku: domu jednorodzinnym, w hali przemysłowej, w biurowcu, starej kamienicy itd.

Rodzaje wentylacji

Wyróżnia się systemy wentylacyjne pełne i schodkowe. W budownictwie jednorodzinnym zazwyczaj stosowana jest wentylacja z systemem schodkowym. Zasada działania takiej wentylacji polega na ustawieniu kolejnego przewodu wentylacyjnego na każdej wyższej kondygnacji. Na przykład na parterze jest jeden przewód wentylacyjny, na pierwszym piętrze dwa itd. Taki układ na swój sposób przypomina schodki. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie, jednak jak łatwo zauważyć jest to nieco skomplikowane rozwiązanie, gdy mówimy o zastosowaniu w budynkach wielokondygnacyjnych. W budynkach wielkopiętrowych stosuje się system pełny, który polega na wznoszeniu wszystkich przewodów wentylacyjnych od parteru (od fundamentu).

Wysokiej jakości kanały wentylacyjne powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz jak najniższym oporem przepływu. Poza tym, warto zadbać o odporność na ekstremalne temperatury. W naszym klimacie poza wysoką izolacyjnością termiczną system wentylacyjny powinien być także mrozoodporny.

Niezależnie od wybranego rodzaju wentylacji o system wentylacyjny najlepiej zadbać już na etapie projektowania budynku. Ewentualne błędy wykonane na etapie projektowania potem mogą wygenerować znacznie większe koszty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne