Jak często wymieniać rolki jezdne Komatsu?

0
57

Maszyny gąsienicowe są niezmiernie potrzebne podczas różnego rodzaju ciężkich prac. Spotkamy na zarówno na budowie jak i w przedsiębiorstwach zajmujących się konstrukcjami stalowymi, przetwarzaniem złomu czy też recyklingiem ciężkich i dużych materiałów. Każdy pojazd poruszający się na gąsienicach posiada złożony mechanizm, który pozwala na ich pewne działanie. Rolki jezdne Komatsu stosowane są przede wszystkim w pojazdach tego producenta, ale nie tylko. Sprawdzamy do czego służą, jak rozpoznać ich zużycie i kiedy podjąć decyzję o wymianie.

Funkcja rolek w maszynie gąsienicowej

Jeżeli przyjrzymy się temu w jaki sposób zbudowany jest pojazd na gąsienicach, zauważymy że wewnątrz każdej z nich znajduje się wiele współpracujących ze sobą elementów. Przede wszystkim są tam koła napędzające oraz prowadzące, ale również specyficzne rolki jezdne Komatsu to jedna z największych firm produkujących sprzęt budowlany, która produkuje również takie rolki. Mogą być one wykorzystywane w wielu różnych maszynach, również innych marek. Rolki znajdują się pomiędzy elementem nośnym podwozia, a powierzchnią samej gąsienicy. Zwykle jest ich kilka, a każda zawiera w sobie łożysko i jest osadzona na własnym mocowaniu. Wykorzystanie rolek jezdnych Komatsu jest bardzo szerokie, jednak ich główną rolą jest utrzymanie prowadzenia gąsienicy po prostej linii, dzięki czemu unikamy sytuacji gdy te próbują zsuwać się z miejsca prowadzenia. Warto zaznaczyć, że wystąpienie takiej sytuacji zazwyczaj przynosi katastrofalne skutki, stąd stanu rolek nie można zaniedbywać.

Objawy zużycia i wymiana rolek jezdnych

Sprawdźmy więc jakie są typowe objawy zużycia ów mechanizmu. Otóż można to łatwo zauważyć podczas jazdy maszyny po nierównym terenie. Gąsienica nie prowadzi się idealnie prosto, a nieco porusza na boki. Rolki jezdne Komatsu posiadają specjalne ograniczniki, które nie pozwalają zsunąć się gąsienicy, ale w skrajnych przypadkach wewnątrz krawędź będzie tarła o powierzchnię maszyny. Nie należy takich objawów ignorować, ponieważ może się to skończyć spadnięciem lub rozerwaniem gąsienicy i narazić na ogromne koszty naprawy maszyny. Wymiana rolek nie jest trudna, jednak konieczne są do niej specjalistyczne narzędzia hydrauliczne. Dzięki nim możliwe jest uniesienie gąsienicy w miejscu wymienianej rolki jezdnej Komatsu, co pozwala na jej odkręcenie i wysunięcie. Następnie mocowana jest nowa rolka, a gąsienica opuszczana na swoje miejsce. Ważne by zawsze wymieniać wszystkie rolki za jednym razem, dzięki temu unikniemy podobnych awarii w przyszłości.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.