Strona głównaBudownictwoJak wybrać odpowiedni komin do pieca gazowego?

Jak wybrać odpowiedni komin do pieca gazowego?

Nie od dziś wiadomo, że komin jest jednym z niezbędnych elementów całego systemu służącego do ogrzewania budynku. Dobór odpowiedniego komina do posiadanego pieca jest bardzo ważną kwestią, gdyż to właśnie dobór pasujących do siebie elementów wpływa na prawidłowe działanie systemu. To właśnie komin odpowiedzialny jest za odprowadzanie spalin z pieca. Zatem wybór uzależniony jest od posiadanego przez nas rodzaju kotła grzewczego. W przypadku systemu gazowego wybór komina jest dość spory. Dzieje się tak ponieważ do każdego typu i rodzaju pieca można znaleźć inny system kominowy. Warto również dokładnie przemyśleć system ogrzewania już na etapie projektowania budynku.

Rodzaje kominów do pieca gazowego

Dobierając komin do pieca gazowego warto zwrócić uwagę, że istnieje kilka rodzajów pieców gazowych. Oznacza to, że wybór odpowiedniego komina może okazać się znacznie bardziej skomplikowany niż na początku myśleliśmy. Jak wcześniej wspomniano obecnie na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami pieców gazowych:

  • piec gazowy z zamkniętą komorą spalania,
  • piec gazowy z otwartą komorą spalania,
  • piec gazowy jednofunkcyjny,
  • piec gazowy dwufunkcyjny.

Wysokość oraz przekrój komina do pieca gazowego

Oprócz tego ważną kwestią w doborze komina jest jego wysokość i przekrój. Odpowiedź na pytanie brzmiące: Jaka jest odpowiednia wysokość komina do pieca gazowego? – niestety niema jednoznacznej odpowiedzi. Wysokość jest rodzaju pieca oraz jego jego sprecyzowanych parametrów. Zatem w kwestii wysokości komina warto poprosić o pomoc specjalistę, który dokładnie określi wysokość komina niezbędną do prawidłowego funkcjonowania posiadanego systemu grzewczego.

Przekrój komin do pieca gazowego podobnie, jak jego wysokość może być kwestią problematyczną. W tym przypadku decyzja również jest ściśle zależna od rodzaju kotła grzewczego. Warto wiedzieć, że w kotłach mogą występować różne wyjścia spalin. Wówczas komin do pieca gazowego musi być dobrany w oparciu o określone parametry. Jeśli przerój komina będzie zbyt mały cały system może nie działać w sposób poprawny.

Jaka jest różnica pomiędzy piecem gazowym jednofunkcyjnym, a piecem gazowym dwufunkcyjnym?

Kocioł jednofunkcyjny w odróżnieniu od kotła dwufunkcyjnego zasilany jest jedynie poprzez instalację centralnego ogrzewania. Natomiast w przypadku pieca gazowego posiadającego dwie funkcje oprócz zasilania instalacją centralnego ogrzewania mamy do czynienia z drugą funkcją, a mianowicie kocioł dwufunkcyjny przygotowuje do tego ciepłą wodę użytkową. Piec dwufunkcyjny posiada do tego celu specjalnie wbudowany wymiennik.

Oczywiście piec gazowy jednofunkcyjny jest zdecydowanie tańszy od pieca gazowego dwufunkcyjnego. Jednakże podczas doboru pieca warto dokładnie przeanalizować wybór. Początkowy wydatek na piec jednofunkcyjny jest tańszy, ale warto zwrócić uwagę na to iż koszty utrzymania pieca jednofunkcyjnego są większe niż koszty utrzymania pieca dwufunkcyjnego. Dzieje się tak ponieważ woda znajdująca się w zbiorniku współpracującym kotłem jednofunkcyjnym stygnie. Oznacza to, że woda musi być ponownie ogrzana, a to powoduje większe zużycie energii. W kotle dwufunkcyjnym woda podgrzewana jest na bieżąco, czyli podczas użytkowania podgrzewana jest tylko taka ilość wody jakiej w danym momencie potrzebujemy.

Więcej na temat wyboru komina do pieca gazowego można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/jaki-komin-do-pieca-gazowego/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne