Strona głównaBudownictwoJak zaaranżować mały ogródek przed domem?

Jak zaaranżować mały ogródek przed domem?

Na osiedlu domów jednorodzinnych posesje mogą być naprawdę bardzo małe. Po postawieniu domu nie zostaje wiele na zorganizowanie przestrzeni zielonej wokół niego. To jednak nie jest powód, aby rezygnować z choć nawet małego ogródka, który uprzyjemni Twój wypoczynek na tarasie czy strefie wypoczynkowej. Także niewielki ogródek wiosną i latem może wypełnić się pięknymi kolorami. O czym pamiętać przy aranżacji tak małej przestrzeni? Wskazówki znajdziesz poniżej. 

Postaw na niewielkie kompozycje kwiatowe

Podczas aranżowania niewielkiej przestrzeni ogrodu przed domem większą część powinna stanowić zielona murawa. Dzięki temu zachowasz przestrzeń do wypoczynku, a nadmiar sadzonych drzew i kwiatów nie przytłoczy ogrodu.

Wybieraj rośliny o podobnych wymaganiach, dzięki czemu będziesz mógł z nich tworzyć skupione klomby i kompozycje kwiatowe. Najlepiej rozlokować je przy domu lub przy płocie. W ten sposób znacznie łatwiej będzie Ci kosić trawnik na środku ogródka. Na niewielkiej przestrzeni pięknie prezentują się kompozycje wertykalne w postaci skalniaków czy kaskadowych nasypów.

Możesz zdecydować się na jedno większe drzewo, które później da Ci przyjemny cień i miejsce do powieszenia huśtawki. Posadź je koniecznie przy płocie. Pamiętaj, że swój ogród zawsze możesz uzupełnić drzewkami dekoracyjnymi i kwiatami posadzonymi w ozdobnych donicach, które w razie potrzeby przesuniesz w dowolne miejsce. Takie ruchome dekoracje również są dobrym rozwiązaniem w mniejszych ogrodach.

Zadbaj o prywatność w strefie wypoczynkowej

Mała przestrzeń ogrodu powoduje, że Twój taras lub strefa wypoczynkowa najprawdopodobniej znajduje się blisko ogrodzenia. Może on wychodzić na ulicę czy ogród sąsiada. W ciasnej zabudowie bardzo trudno jest o prywatność. Możesz ją jednak zwiększyć, wybierając odpowiednie panele ogrodzeniowe.

W wielu sklepach znajdziesz panele ogrodzeniowe wykonane z cienkiej siatki, które dobrze chronią przestrzeń prywatną, ale nie zasłaniają od wzroku osób trzecich. Możesz wybrać modele całkowicie zabudowane zarówno z metalu, jak i betonu. Choć design tych paneli pozwoli Ci uzyskać nowoczesną aranżację, to jednak zasłoni całkowicie światło słoneczne potrzebne roślinom rosnącym pod płotem.

W niewielkich ogrodach najlepszym wyborem są panele metalowe z szerokimi belkami, pomiędzy którymi jednak jest prześwit. Na fragmencie płotu oddzielającym Twoją posesję od działki sąsiada lub ulicy możesz dodatkowo zakryć go od wewnętrznej strony ozdobnym krzewem bądź pnącą rośliną. W ten sposób światło słoneczne będzie wpadało do Twojego ogrodu, a Ty zyskasz prywatność i spokój podczas wypoczynku w ogrodzie lub na tarasie.

Także na niewielkiej posesji możesz cieszyć się ładnie zaaranżowanym ogrodem i różnokolorowymi kwiatami. Postaw na kompozycje wertykalne lub kaskadowe. Większe rośliny posadź wzdłuż ogrodzenia. Z kolei prywatność podczas odpoczynku w niewielkim ogrodzie zapewnią Ci dobrze dobrane panele ogrodzeniowe. Warto wybierać modele mocniej zabudowane, ale mające pomiędzy belkami niewielki prześwit, przez który będzie wpadało światło słoneczne do Twojego ogrodu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne