Strona głównaBudownictwoMetody łączeń rur w instalacjach

Metody łączeń rur w instalacjach

W różnego rodzaju instalacjach znaczenie ma zarówno sposób łączenia rur, jak i jego jakość. Nie tylko wpływa on na stabilność konstrukcji, ale tez bezpieczeństwo pracy układu. Wybór konkretnego rodzaju łączenia zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonane są rury. Do metod wykorzystywanych najczęściej zalicza się różnego typu systemy stałe, a także rozłączane. Znaczna część producentów posiada też własne, unikalne rozwiązania dedykowane określonym potrzebom instalacyjnym.

Gwintowanie jako metoda łączenia rur stalowych

Najstarszą spotykaną w instalacjach metodą łączenia rur stalowych jest gwintowanie. Obecnie są one często wypierane przez elementy z innych materiałów, jednak wciąż występują w wielu modernizowanych systemach. Gwintowanie pozwala na łączenie rur stalowych poprzez gwintowanie specjalnymi maszynami i narzędziami, takimi jak gwintownice ręczne i elektryczne, rowkarki czy gwinciarki. Sam proces polega na odpowiednim kształtowaniu gwintów wewnętrznych i zewnętrznych, włącznie z wgłębieniami występującymi wzdłuż linii śrubowej. W ten sposób zakończenie rury pozwala na nakręcenie śrub. Niezbędne jest też naniesienie specjalnego oleju do gwintowania oraz nacięcie gwintu zgodnie z wymaganą narzynką. Do obrabianego elementu dokręca się gwintownicę nakładaną na rurę, a finalny kształt gwintu powstaje pod wpływem cyklu przekręceń w wybranych kierunkach.

Lutowanie do łączenia rur miedzianych

Połączenia rur miedzianych wykonuje się poprzez lutowanie, realizowane za pomocą lutownicy. Zależnie od temperatury łączenia i zastosowania instalacji, proces ten można przeprowadzać na miękko lub na twardo. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się w przypadku instalacji wodnych i niskotemperaturowych układów c.o., natomiast drugie dedykowane jest głównie instalacjom gazowym, olejowym czy sprężonego powietrza. Ze względu na ryzyko korozji elektrochemicznej w kontakcie z innymi metalami, instalacje z miedzi wymagają utrzymania dużej ostrożności. Istotne znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej izolacji, np. poprzez zachowanie poprawnej kolejności materiałów z elementami stalowymi przed miedzianymi. Ma to szczególne znaczenie w instalacjach otwartych, np. dla ciepłej i zimnej wody.

Zastosowanie specjalnych obejm dla rur z różnych materiałów

Elementy instalacji z różnych materiałów mogą być łączone poprzez zastosowanie odpowiedniej obejmy do mocowania rur, która utrzymuje jej ciężar po zamontowaniu do stropu czy ściany budynku. Duże znaczenie ma w tym przypadku uwzględnienie obciążeń układu, a także wydłużalności przewodów spowodowanej wahaniami temperatury. Obejmy do rur z kwasówki, tworzywa sztucznego czy stali trzeba też prawidłowo rozmieścić. Do podniesienia stabilności instalacji służą stałe punkty podparcia, natomiast bezpieczeństwo przy zmiennych obciążeniach mechanicznych i termicznych zapewniają obejmy metalowe do rur ograniczające ich ruch poprzeczny i jednocześnie umożliwiające ruch wzdłużny przewodów. Tego rodzaju produkty oferuje firma Sikla, która dostarcza bezpieczne i bezawaryjne obejmy zaciskowe do rur dla różnych zastosowań.

Obejmy stalowe do rur o specyficznych wymaganiach

Obejma stalowa do rur może być wyposażona w odpowiednią wkładkę, która eliminuje drgania i hałas. Takie produkty znajdują zastosowanie w mocowaniach instalacji opracowywanych zgodnie z normą DIN 4109. Odpowiednio zaprojektowane obejmy do łączenia rur stalowych mogą posłużyć do montażu przewodów na suficie, ścianie czy podłodze, co jest często niezbędne w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Jednoczęściowe obejmy ze stali nierdzewnej mogą dysponować szybkozłączem, które gwarantuje szybki i łatwy montaż. Innym rozwiązaniem jest obejma zaciskowa na rurę z gumowym profilem, używanym jako przesuwne łożysko zapewniające bezszumowy i gładki ślizg. Funkcję tę da się usunąć poprzez demontaż pierścieni przesuwnych. Obejma do łączenia rur z powodzeniem sprawdzi się też przy montażu instalacji tryskaczowych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne