Strona głównaMaszyny budowlaneObróbka CNC – zalety i wady tego rozwiązania

Obróbka CNC – zalety i wady tego rozwiązania

Być może trudno jest mówić o modzie, jeśli chodzi o branże oparte na produkcji masowej czy zakłady obróbki metali, jednak nie da się zaprzeczyć, że panują w nich pewne tendencje. Jednym z takich trendów jest dążenie do osiągnięcia jak najwyższego stopnia automatyzacji procesów przebiegających w parku maszynowym. Właśnie dlatego wiele przedsiębiorstw sięga dzisiaj po obróbkę CNC i wyposaża się w narzędzia zdolne obsługiwać tę technologię. Czy faktycznie jest to aż tak korzystne rozwiązanie i czy posiada jakieś wady? Na te pytania odpowiedź poniżej.

​Obróbka CNC – pozytywy

W przypadku starszych obrabiarek, operator maszyny musiał wykonywać manualnie szereg czynności, samodzielnie dokonywać pomiarów i wnikliwie kontrolować jakość powstałych elementów. Obróbka CNC ogranicza udział czynnika ludzkiego do minimum, a co za tym idzie, zmniejsza również ryzyko wystąpienia błędów czy defektów. Do obsługi maszyny CNC potrzeba nie pracownika fizycznego, a inżyniera z wykształceniem w zakresie programowania. Korzystając z panelu sterowania lub aplikacji, planuje on ścieżki dla narzędzi, po których następnie wiertła, lasery czy frezy będą się poruszać. Dzięki temu procesy produkcyjne przebiegają szybko i pozwalają na uzyskanie wysokiej wydajności. Efektywność i precyzja przy niskim nakładzie ludzkiej pracy niewątpliwie należą do największych atutów obróbki CNC. Pozwalają również na terminową realizację zleceń, nawet jeśli w grę wchodzi produkcja masowa.

​Obróbka CNC – czy ma jakieś wady?

Chociaż obróbka CNC z wielu powodów może wydać się korzystnym rozwiązaniem, należy brać pod uwagę, że nie w każdym przypadku się sprawdzi. Nie wszystkie materiały dobrze zniosą tę metodę obrabiania, dlatego najlepiej jest stosować ją w produkcji elementów metalowych. Stal, żeliwo czy aluminium to typowe surowce, które można z powodzeniem poddać działaniom obrabiarek. Trzeba niestety mieć na uwadze również wysokie koszty obróbki CNC. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na wyposażenie własnego parku maszynowego. Dlatego też często korzysta się z usług firm zewnętrznych takich jak ta https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Barosz to zakład obróbki metali, który na rynku działa od ponad 30 lat i realizuje zlecenia dla wielu różnych branż.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne