Strona głównaBudownictwoOdbiór budowlany - na co należy zwrócić uwagę?

Odbiór budowlany – na co należy zwrócić uwagę?

Po sfinalizowaniu prac budowlanych, inwestor nie może od razu przystąpić do użytkowania i eksploatacji ukończonego obiektu. Aby rozpocząć prowadzenie jakiejkolwiek działalności w obszarze budynku, trzeba dopełnić szeregu obowiązków związanych z odbiorem budowlanym. Procedura ta dotyczy zarówno obiektów mieszkalnych, jak i wszelkiego rodzaju zakładów, hal czy magazynów. W przypadku obiektów przemysłowych przepisy są szczególnie rygorystyczne, a sprostanie ich wymogom stanowi gwarancję funkcjonalności i bezpieczeństwa gotowej inwestycji.

Dokumentacja i zmiany w projekcie budowlanym

Odbiór budowlany powinien się rozpocząć od zgromadzenia niezbędnej dokumentacji, która dotyczy danej inwestycji. W komplecie dokumentów nie może zabraknąć informacji o właściwościach użytkowych obiektu, a także wszelkich atestach, aprobatach czy deklaracjach zgodności. Jeżeli w projekcie budowlanym zostały naniesione nieznaczne zmiany względem tego wcześniej zatwierdzonego, kierownik budowy i projektant muszą jedynie wprowadzić wymagane pozwolenia w pozwoleniu na budowę. W przypadku zaistnienia większych zmian i rozbieżności, konieczne jest uzyskanie nowego pozwolenia na budowę. Z tego też powodu cały proces powstawania inwestycji musi przebiega pod nadzorem specjalistów, którzy na bieżąco monitorują wszelkie modyfikacje wprowadzane przez inwestora. Takie rozwiązanie pomaga w unikaniu problemów, które potencjalnie mogłyby wystąpić w procesie odbioru budowlanego.

Analizy i inwentaryzacja podwykonawcza

Poza skompletowanej niezbędnej dokumentacji, w procesie odbioru budowlanego duże znaczenie ma przeprowadzenie odpowiednich testów. Istotne są chociażby próby szczelności, a także analizy prawidłowej pracy klap dymowych i systemu napowietrzania. Na podstawie wykonanych działań wykonawcy sporządzają odpowiednie protokoły, które stanowią podstawę dla finalnego odbioru inwestycji. Kluczowym aspektem w procesie przygotowawczym jest również inwentaryzacja podwykonawcza z udziałem wykwalifikowanego geodety, który musi potwierdzić zgodność wymiarową przygotowanego budynku. Parametry muszą mieścić się w ustalonych granicach.

Czyszczenie po zakończeniu prac budowlanych

Istotnym warunkiem odbioru budowanego jest zapewnienie właściwego poziomu czystości w ukończonym obiekcie. Po sfinalizowaniu prac budowlanych należy przeprowadzić sprzątanie po budowie, aby uniknąć przenoszenia się zabrudzeń. Prace zwykle rozpoczynają się o odkurzania powierzchni metodą na sucho, a także poprzez wykorzystanie techniki czyszczenia poziomego. W ten sposób czyszczenie pobudowlane przebiega od góry do dołu. Na początek prace dotyczą sufitu i elementów infrastruktury, a następnie stopniowo przechodzą w dół i dzięki temu kurz opada na posadzkę. Profesjonalne sprzątanie po budowie wymaga zatrudnienia specjalistów, którzy dysponują uprawnieniami w zakresie obsługi podestów ruchomych, prac wysokościowych czy technik alpinistycznych. Kwalifikacje te posiadają pracownicy firmy TETON clean, przeprowadzający kompleksowe czyszczenie po inwestycji również z użyciem metody na mokro. W procesie tym stosowane są odpowiednie środki chemiczne, a ich rodzaj zależy od zakresu prac, typu materiałów czy dostępności przestrzeni. Sprzątanie budowy wygląda bowiem inaczej w przypadku nakładania betonu, gipsowania, impregnacji drewna czy wylewki posadzki żywiczej.

Końcowy odbiór inwestycji

Kiedy sprzątanie po budowach jest już zakończone, obiekt wygląda estetycznie i jego powierzchnia posiada zabezpieczenia podnoszące żywotność. Na tym etapie można już powiadomić odpowiednie organy, czyli Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Służby te mają 14 dni na weryfikację projektu oraz dokonanie odbioru budowlanego. Jeżeli w tym terminie inwestor nie otrzyma odpowiedzi na zgłoszenie, może uznać fakt przeprowadzenia odbioru za sfinalizowany. Na kolejnym etapie należy zawiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który przeprowadzi finalny odbiór i wyda zgodę na jego użytkowanie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne