Strona głównaBudownictwoOwady w drewnie - jak sobie z nimi poradzić?

Owady w drewnie – jak sobie z nimi poradzić?

Najczęściej występujące w drewnie szkodniki to Spuszczel Pospolity oraz Kołatek Domowy. Ich zagnieżdżenie się w naturalnym drewnie, które jest wykorzystywane w warunkach domowych, może rzeczywiście przynieść wiele szkód. Jak zabezpieczać drewno przed inwazją tychże owadów? Jak je zwalczyć, kiedy już dojdzie do ich występowania w deskach?

Kontrola desek drewnianych

Co istotne, najczęściej do zainfekowania drewna dochodzi jeszcze na etapie jego magazynowania w składzie drewna. To dlatego przed wydaniem desek, każda z nich powinna zostać dokładnie sprawdzona i zaimpregnowana. Dotyczy to drewna bez względu na jego cechy użytkowe i zastosowanie. Ze szczególną uwagą należy dokonywać oględzin desek, które posłużą jako konstrukcja więźby dachowej, parkiet podłogowy czy schody wewnętrzne. Impregnacja drewna odbywa się przy wykorzystaniu dedykowanych w tym celu środków chemicznych, na przykład tych nanoszonych ręcznie pędzlem. Znacznie łatwiej przebiega ewentualna walka z insektami, kiedy drewno nie zostało jeszcze zamontowane w pomieszczeniu, aniżeli już podczas jego używalności.

Jak zwalczyć owady w drewnie?

Trzeba mieć na uwadze, że wytępienie z drewna insektów bywa naprawdę trudne. Wszystko dlatego, że liczne gatunki są odporne na środki chemiczne, potrafią też przetrwać nawet w starym, spróchniałym czy wilgotnym już drewnie. Dezynfekcja staje się jeszcze bardziej utrudniona, gdydeski drewniane zostały już zastosowane w warunkach mieszkalnych. Nie zawsze udaje się wykorzystać te najbardziej skuteczne środki ze względu na obecność domowników czy zwierząt domowych i ochronę ich zdrowia.

Okazuje się, że Spuszczel Pospolity czy Kołatek Domowy niezbyt dobrze radzą sobie w warunkach, w których panuje wysoka temperatura. Optymalna do ich rozwoju to ta w granicach 20-28 stopni Celsjusza, zaś do ich degradacji dochodzi w warunkach już 50 stopni Celsjusza. To zresztą dlatego drewno jeszcze przed wykorzystaniem powinno być poddane suszeniu w profesjonalnych suszarniach, by nie dopuścić do zagnieżdżenia się insektów w deskach. Proces ten powinien odbywać się w dłuższym okresie, ponieważ drewno jest doskonałym izolatorem, nagrzewa się więc powoli. Co ważne, walka z insektami z zastosowaniem wysokiej temperatury może odbywać się metodą objętościową, właśnie w suszarniach albo punktową, jeśli odkryte zostanie źródło zagnieżdżenia owadów.

Innym sposobem jest zastosowanie środków chemicznych, które zostają wpuszczane w głąb warstw zainfekowanego drewna.

Walka z owadami w drewnie powinna być systematyczna i rozpoczęta natychmiast po ich wykryciu. Oprócz zwalczania dorosłych okazów należy skupić szczególną uwagę na larwy, bo to one generują najwięcej szkód.

Więcej na temat walki z owadami w drewnie na https://budowlanemaszyny24.pl/owady-w-drewnie-jak-sobie-z-nimi-poradzic/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne