Strona głównaUncategorizedSztukateria na ścianie — jak zrobić samodzielnie?

Sztukateria na ścianie — jak zrobić samodzielnie?

Jak zrobić samodzielnie sztukaterię na ścianie? To naprawdę nie jest trudne! Z pewnością nie potrzeba do tego specjalistycznych kwalifikacji. Samodzielny montaż sztukaterii styropianowej na ścianie można wykonać we własnym zakresie. Jak? Poniżej krótki poradnik, dzięki któremu każdy sobie z tym poradzi.

Samodzielny montaż sztukaterii na ścianie — jak zacząć?

Samodzielny montaż sztukaterii na ścianie wymaga niewielkich przygotowań. Potrzebne będą:

  • listwy styropianowe od producenta — np. Styroplast;
  • klej montażowy;
  • pistolet do kleju;
  • miarka;
  • piła z drobnymi zębami lub ostry nożyk;
  • skrzynka uciosowa;
  • gąbka i naczynie z wodą;
  • drobna siatka ścierna;
  • szpachla akrylowa.

Będąc tak przygotowanym, nikogo nie zaskoczy problem z brakiem odpowiednich narzędzi. Teraz można przystąpić do montażu sztukaterii styropianowej na ścianie.

Montaż sztukaterii styropianowej na ścianie — krok po kroku

Montaż sztukaterii styropianowej na ścianie należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Listwy mogą być mocowane bezpośrednio na tynk, czy farbę. Należy upewnić się jednak, czy ściana jest odpowiednio zagruntowana. To ważne! Może się okazać, że listwy w przyszłości będą odchodziły od ściany wraz z farbą.

Następnym krokiem jest dokładne odmierzenie miejsca na ścianach. Najłatwiej będzie obrysować dolną krawędź sztukaterii za pomocą sznurka murarskiego. Przydatna może być także długa listwa, która ułatwi rysunek.

Docinanie i klejenie listew to kolejny etap prac. Za pomocą piły lub nożyka należy dociąć poszczególne elementy sztukaterii. Pamiętajcie, by 2 razy mierzyć, nim przystąpicie do cięcia. Następnie należy nałożyć klej montażowy na elementy sztukaterii. Teraz pozostaje przykleić listwę do ściany zgodnie z obrysowaną dolną linią. Nadmiar kleju usuwamy za pomocą wilgotnej gąbki. Listwy sąsiadujące należy też ze sobą połączyć. Nakładamy klej dodatkowo na bok jednej z listwy i przykładamy ją do sąsiedniej.

Wypełnianie szczelin należy wykonać po wyschnięciu kleju. Mogą pojawić się one pomiędzy listwami a sufitem, czy ścianą. Szczeliny należy uzupełnić niewielką ilością szpachli akrylowej. Po jej wyschnięciu należy ją przeszlifować. Należy do tego użyć drobnej siatki ściernej

Malowanie sztukaterii styropianowej na ścianie

Malowanie sztukaterii styropianowej na ścianie jest opcjonalne. Niekiedy zachodzi bowiem konieczność zmiany jej koloru. Listwy mogą bowiem stanowić ciekawy kontrast w wykończeniu wnętrz. Malowanie sztukaterii styropianowej należy przeprowadzić po zniwelowaniu wszelkich nierówności. Listwy należy zagruntować gruntem akrylowym. Po wyschnięciu można przystąpić do zmiany koloru. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze farby. Nie może ona zawierać żadnych rozpuszczalników. Grozi to rozpuszczeniem styropianowych listew. Do malowania sztukaterii styropianowej najlepiej nadają się farny wodne i akrylowe.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne